Cukinia

Cukinia to przepyszne warzywo dyniowate coraz częściej uprawiane w przydomowych ogródkach. Doskonale smakuje na surowo (właśnie tak! Choć wielu z Was to na pewno zaskoczyło!), gotowana, smażona, pieczona a nawet w postaci kremu, placków czy chlebka. W Polsce najpopularniejsza jest cukinia zielona, ale jej odmiana jasnozielona oraz żółta jest równie smakowita i pożywna. Dzieci lubią cukinię… oglądać 😉 A już całkiem poważnie, to dobrze przyrządzona cukinia, skomponowana ze zdrowymi, przepysznymi dodatkami, śmiało może konkurować z ulubionymi smakołykami Waszego brzdąca.

***

Od którego miesiąca?

Cukinia może być podawana już w 7 miesiącu życia dziecka. Jak w przypadku każdego nowego składnika wprowadzonego do diety malucha, cukinię należy wprowadzać stopniowo, rozpoczynając od jednej łyżki. W przypadku wystąpienia po spożyciu skutków niepożądanych,  takich jak alergia,  biegunka, wymioty czy gazy, należy wycofać produkt z diety dziecka. Ponowne próby wprowadzenia warzywa można rozpocząć po ustąpieniu negatywnych objawów. Wszelkie wątpliwości przy wprowadzaniu cukinii do diety brzdąca należy konsultować z pediatrą.

Witaminy zawarte w cukinii:

  • C: żeby maluszek był zdrowy i odporny na wszelkie choroby i wirusy;
  • A: dla prawidłowego wzrostu kości i mocnych zębów brzdąca, dla zdrowych oczu, pięknej skóry, włosków i paznokci;
  • Niacyna: ażeby wesprzeć układ nerwowy;
  • B6: ażeby maluszek był odporny na wszelkie choroby, witamina B6 podnosi bowiem odporność organizmu – uczestniczy w tworzeniu przeciwciał.

Minerały zawarte w cukinii:

  • Potas: dla zachowania bilansu wody w organizmie malucha;
  • Fosfor: dla zdrowych zębów i mocnych kości;
  • Magnez: dla dobrego nastroju brzdąca;
  • Wapń: tak jak fosfor, jest to minerał niezbędny do do budowy zębów i kości.

Jakie cukinie wybierać?

Jeśli macie możliwość, to polecam korzystać z dobrodziejstw własnych ogródków. Jeśli mieszkacie w mieście, a wśród Waszych znajomych nie ma zaprzyjaźnionych rolników z eko gospodarstw, dobrym rozwiązaniem jest zaopatrywanie się w warzywa i owoce na targach z  bio żywnością. W wielu marketach coraz częściej udostępniana jest żywność ekologiczna, aczkolwiek nie spotkałam się jeszcze z cukinią oznaczoną podpisem ‚eko’. Wybierając cukinię warto zwrócić uwagę na skórkę – powinna wyglądać świeżo,  być błyszcząca i nie mieć żadnych uszkodzeń mechanicznych. Starszym dzieciom warto podawać młodą cukinię na surowo w ramach zdrowej i smacznej przekąski.  Nie ma wtedy potrzeby odbierania cukinii ze skórki,  w której znajduje się całe bogactwo składników odżywczych.

Przepisy z cukinią:

img_4237

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s