Jabłko

Jabłka są zdrowe, soczyste, łatwe w przyrządzeniu i przede wszystkim pyszne! Smakują równie dobrze na zimno, jak i na ciepło; surowe, jak i ugotowane/upieczone. Pasują jako dodatek do śniadania, są super przekąską w ciągu dnia i z pewnością nie jeden raz, mój drogi Czytelniku, zagoszczą na talerzu Twojego brzdąca, na podwieczorek. Istnieje tak wiele różnych odmian jabłek, że nie ma innej możliwości – każdy, nawet największy niejadek – znajdzie swój smak.

***

Od którego miesiąca?

Jabłuszka można serwować naszym pociechom już po 4 miesiącu życia – dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, oraz po 6 miesiącu – dla dzieci karmionych piersią. Jabłka, podobnie jak pozostałe pokarmy, wprowadzamy stopniowo, rozpoczynając od jednej łyżki. Ważnym jest, by obserwować, czy po spożyciu malec nie dostał reakcji alergicznej, nie wystąpiła biegunka, wymioty czy nadmierne gazy. Jakiekolwiek negatywne skutki podawania jabłuszka należy konsultować bezpośrednio z pediatrą.

Witaminy zawarte w jabłku:

  • C: dla wzmocnienia odporności malucha;
  • B1 i B2: dla prawidłowej pracy mięśni Twojego brzdąca, na złagodzenie objawów stresu, gdy mamy nie ma obok, a także aby przyspieszyć gojenie się ran, gdy maluch nabije sobie guza;
  • beta-karoten: dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku Twojej pociechy.

Minerały zawarte w jabłku:

  • Potas: dla zachowania bilansu wody w organizmie brzdąca;
  • Fosfor: dla zdrowych zębów i kości;
  • Wapń: podobnie jak fosfor niezbędny do budowy zdrowych zębów i mocnych kości malucha;
  • Magnez: zaliczany do grupy najcenniejszych biopierwiastków, dla dobrego nastroju u Twojego brzdąca.

Jakie jabłka wybierać?

Zgodnie z raportem EWG (Environmental Working Group) opublikowanym w 2016 r. jabłka znajdują się na drugim miejscu owoców najbardziej skażonych pestycydami. W związku z tym, wydaje się słusznym kupowanie jabłek ze znanych nam źródeł np. od zaprzyjaźnionych gospodarstw. Jeśli nie mamy jednak takich możliwości, to starajmy się wybierać produkty ekologiczne, które coraz częściej dostępne są nie tylko na targach z żywnością eko czy w sklepach tytułujących się słowem „organic”, ale także w dużych marketach. Nie zapominajmy przy tym, że jabłka są naszym krajowym dobrem i mimo wszystko rozsądniej jest podać maluchowi jabłuszko niż egzotycznego banana czy awokado.

Przepisy z jabłkiem:

IMG_9755

IMG_9759

IMG_9760

Jeden komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s